هوش های چندگانه

سوال غلط: آیا باهوش هستم؟

پاسخ به سوال بالا، یا بله است یا خیر، یعنی هم می تواند پاسخی امیدوارکننده داشته باشد هم پاسخی ناامیدکننده؛ که البته در نظام آموزشی ما اکثر پاسخ ها به سمت پاسخ ناامیدکننده می رود. اتفاقی که سالهاست در ارزیابی های جامعه و مدرسه افتاده است و دریغا که هنوز هم می افتد.

سوال درست: در چه زمینه ای باهوش هستم؟

پاسخ به این سوال می تواند امیدوار کننده باشد چرا که هر کدام از ما حتما در زمینه ای خاص استعداد بیشتری نسبت به اطرافیان خود داریم.

هوارد گاردنر (Howard Gardner) استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد معتقد است که می‌بایستی مفهوم وسیع تری از استعداد در ذهن داشت. او تأکید دارد که مهمترین کمک آموزشی که می توان برای دانش آموز داشت این است که او را در مسیر شناسایی استعداش و بکارگیری آن استعداد همراهی کنیم.

howard_gardner

گاردنر معتقد است که هوش از مهارتهای مختلفی تشکیل می شود. یک نفر ممکن است بتواند با شنیدن صدای یک پرنده نوع آن پرنده را تشخیص دهد؛ دیگری ممکن است استعداد خاصی در یادگیری سازهای مختلف داشته باشد و نفر دیگر براحتی و در زمانی کوتاه می تواند با دیگران ارتباط صمیمانه برقرار کند.

گاردنر در فرضیه "هوش های چندگانه" خود که حاصل تحقیقی در دانشگاه هاروارد است، وجود حداقل هشت هوش را در مغز انسان شناسایی کرده است:

١) هوش زبان شناختی

٢) هوش تصویری – فضایی

٣) هوش موسیقیایی

۴) هوش منطقی – ریاضی

۵) هوش حرکات بدنی

۶) هوش میان فردی

٧) هوش درون فردی

مطالعه
لایو اینستاگرام سید مجتبی حسینی نیا با موضوع پاسخ به سوالات چی کار کنم فرزندم سیگاری نشه؟ - 97.08.13

۸) هوش طبیعت گرا

multiple intelligences

در مطالب بعدی به توضیح انواع هشت هوش می پردازیم.

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.